Bitcoin'in Usdt (Thether) Bazında (BTCUSDT) Teknik Analizi

Aşağıda, Bitcoin'in USDT bazındaki haftalık grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir.Grafikte koyu mavi renkteki çizginin paralellerini aşağı doğru kaydırdığımızda açık mavi elips alanları içinden geçen noktalarda 2019 ve 2020 yılları içinde çok iyi test edildiğini görüyoruz. Bu çizginin bir paralelini de 2020 yılı Mart ayındaki dip seviyeden geçecek şekilde kaydırdığımızda düşüşün devam etmesi halinde karşılaşabileceğimiz desteği gösteriyor. Bu da, 17622 desteğinin kırılması durumunda yaklaşık 13000 USDT'yi orta vadeli sonraki destek olarak gösteriyor.

Bitcoin'de Düşüş Bitmedi mi?

Bitcoin'de 17622 usdt görüldükten sonra başlayan ve son iki gündür devam eden yükselişi şu an için bir tepki yükselişi olarak değerlendirmek doğru olur. Evet işlem hacminde önceki dönemlere göre artış da var ancak, DOW TEORİSİ'ne göre bir öncekilere göre yükselen dip ve zirvelerin de görülmeye başlanması gerekiyor. Diğer taraftan grafikte siyah renkte gösterilmiş olan düşen trend çizgisi üzerinde kapanışlar görmeden yeni bir yükselen trendden bahsetmek için erkendir. Bu düşen trend çizgisi de yaklaşık 26200 USDT seviyesinde direnç gösteriyor. Şu an bulunduğumuz seviyenin 21300 olduğunu düşünürsek direnç seviyesine kadar yaklaşık %25'lik bir marj var. Yani şu an için bu dirence oldukça uzak sayılırız.

Bitcoin Neden Düştü, Düşüş Devam Eder mi?

Bitcoin'in bu seneki düşüşü, 2019 ve 2020 yıllarında yaşanan düşüşten farklı. O dönemlerdeki düşüşler finansal sebeplerden kaynaklanıyordu daha çok. Bu sene yaşadığımız düşüşün arkadasında yine finansal sebepler var (FED faiz artışları, stagflasyon endişeleri vs.) ama bunun yanında aslında çok daha büyük bir sorun daha var.

Daha önce de sosyal medya hesaplarımda defalarca açıklamaya çalıştığım gibi kripto para piyasası, riskli piyasaların içindeki en risklisi. Son zamanlarda ise bu risklerin bazılarının gerçekleşmeye başladığına şahit oluyoruz. LUNA coin durumu, Celsius olayı. Kısaca söyleyeyim bu seneki düşüşün arkasında bir de kripto paralara karşı GÜVEN BUNALIMI sorunu yaşanıyor. Bu da, riskli piyasalarda kuvvetli tepki alışları olduğu zaman Bitcoin'in buna tam olarak ayak uyduramamasına sebep oluyor.

Peki Bitcoin düşmeye devam eder mi? Öncelikle şunu söyleyeyim: FED başta olmak üzere rezerv para sahibi ülkelerin Merkez Bankaları'nın faiz artış kararlarının, parasal sıkılaşma adımlarının en azından bu sene sonuna kadar devam etmesi kripto para piyasası için de çok olumsuz bir durum. Diğer taraftan, daha ileriki zamanlarda da, kripto para piyasası için yasal düzenlemelerin getirilmesi artık daha da gerekli halde. Zira, bu piyasanın şu an yaşadığı güven bunalımını aşmanın başka bir yolunun olmadığını düşünüyorum. Yani, ölümü gösterip sıtmaya razı edilmeli kripto para piyasası yatırımcılarının.

Hepinize sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı günler dilerim. 


Bitcoin teknik analizi 14:00:40