BTCUSDT (Bitcoin Thether Bazında) Teknik Analizi 

Aşağıda Bitcoin'in 4 saatlik grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir. grafikte yükselen, düşen trend çizgileri ile 5 ve 22 periyotluk VIDYA (Variable Index Dynamic Average - Değişken) hareketli ortalamaları da gösterilmiştir.

Grafikte siyah çizgiyle gösterilmiş olan kısa vadeli yükselen trend çizgisinin altına sarkılmış durumda. Şu an itibariyle bitimine yaklaşık 2 saat kalmış olan dört saatlik periyodun sonunda özellikle 30000 USDT'nin altındaki kapanışlarda 29400 ve 28600 destekleri hedeflenmeye devam edecektir. 28600 altında ise 27950 kısa vade için kritik bir destek seviyesidir. Aşağıdaki grafiğin gerçek zamanlı paylaşımı için şu linke tıklayabilirsiniz: https://tr.tradingview.com/chart/1Zu6pZL5/?symbol=BINANCE:BTCUSDT

Özellikle 27950 desteğinin kırılması durumunda ise satışların hızlanması ve 26720, 25975 desteklerinin hedeflenmesi söz konusu olabilir.

Olası bir yükselişten bahsedebilmemiş için öncelikle 30.000 thether seviyesindeki psikolojik direnç üzerinde kapanışların görülmesi gerekiyor. Eğer bu durum gerçekleşirse, 30500 usdt ise kısa vadeli düşen trend çizgisinin göstereceği direnç seviyesidir.

Bitcoin İle Nasdaq Korelasyonu Üzerine

Bildiğiniz gibi, Bitcoin ile Nasdaq arasında bu yıl başından beri pozitif ve çok yüksek diyebileceğimiz bir değerde korelasyon vardı. Ancak bu durum Nasdaq'ta son 2 haftada yaşanan tepki yükselişi başından beri değişmiş durumda. Söz konusu dönemde Bitcoin ile Nasdaq arasında önce negatif korelasyon (Nasdaq tepki yükselişi sırasında) sonra pozitif korelasyon görülmeye başlandı. Yani, Nasdaq tepki yükselişi yaparken Bitcoin'in yeterince yükselemediğini gördük. Nasdaq'ta düşüş yaşadığımız bugün ise Bitcoin'in Nasdaq ile pozitif korelasyon sergilemesi sonucu düşmeye devam ettiğini görüyoruz.

Küresel piyasalarda risk iştahının normal seyrine döndüğünü düşünmüyorum. Bunun sebepleri kısaca: savaşın devam etmesi, gıda ve enerji krizi nedeniyle küresel enflasyonun devam etme ihtimali, Merkez Bankalarının enflasyonla mücadele için faiz artışlarına devam etmeleri. Bu durumda, riskli piyasalarda yaşanan yükselişleri tepki yükselişi olarak değerlendirmenin doğru olduğunu düşünüyorum.


Bitcoin teknik analizi 16:47:21