UKOIL (Brent Petrol) Teknik Analizi

Aşağıda brent petrolün günlük grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir. Grafikte eskiden gelen yükselen fibonacci kanal çizgileri, kısa vadeli yükselen trend çizgileri (siyah ve koyu kırmızı) ile 5 ve 22 günlük VIDYA(değişken) hareketli ortalamalar gösterilmiştir.

Geçtiğimiz haftalarda yaklaşık 100 dolar seviyesinden bulduğu destek sonrasında 123.70 dolara kadar (TVC verilerine göre) yükseliş yaşanan Brent petrolde OPEC+ toplantısından üretimin artması yönünde kararın çıkma ihtimaliyle 113 dolar seviyesine kadar bir düşüş yaşandı. Bu seviye, grafikte siyah renkte gösterilmiş olan kısa vadeli yükseliş trendinin geçtiği seviye olması açısından önemli. Bu çizgi üzerinde kalıcılık sağlanırsa yeniden 120 ve 125 dolar, hatta biraz daha yukardan geçen fibonacci kanal çizgisinin geçtiği 128 dolar hedeflenebilir.

Olası geri çekilmelerde 113 dolar desteğinin kırılması durumunda 106.59 seviyesi (aynı zamanda 22 günlük VIDYA seviyesi) destek olarak takip edilebilir.

Petrol Fiyatları İle İlgili Kişisel Beklentim

Bu sene başlarında twitter hesabımda da paylaştığım gibi 2022 yıllının gündemi gıda ve enerji krizi. Maalesef gelişmeler de bu düşüncemi ve beklentimi doğrular nitelikte gerçekleşmeye devam ediyor.

Rusya'ya uygulanan petrol ve doğalgaz ambargosu, Ukrayna Savaşı'nın devam ediyor olması, OPEC+ ülkelerinin hepsinin petrol arzını artırma yönünde çok da istekli olmamaları (Suudi Arabistan hariç) salgının dünya gündeminden neredeyse tamamen çıkmaya yaklaşıyor olması nedeniyle mobilitenin tekrar artma ihtimali, petrol fiyatlarının bu sene içinde artmaya devam etme ihtimalini artırıyor.

Teknik olarak ise, daha önce de defalarca paylaştığım UKOIL'in uzun vadeli grafiklerinden de hatırlayacağınız üzere, çok uzun vadeli bir düşüş trendi bu yıl başlarında kırılmış durumda.

Kişisel beklentim: Gerçekleşir ya da gerçekleşmez bundan emin olamam tabii ki ama ben bütün bu söylediklerimi bir arada değerlendirdiğimde, bu sene sonuna kadar UKOIL (brent petrol fiyatlarının) 200 dolar seviyesine yaklaşmasını bekliyorum.

 

Brent Petrol teknik analizi 16:06:40