Dolar TL (USDTRY) Teknik Analizi

Grafikte mavi renkte gösterilmiş olan yükselen kanal üst çizgisinin geçtiği 16.30 seviyesine doğru yükseliş devam ediyor. 5 günlük VIDYA (Variable Index Dynamic Average) ortalaması ise 15.98 seviyesinde destek gösteriyor.16.30 direncinin aşılması durumunda yükselişin hızlanarak Aralık 2021'de görülmüş tarihi zirve seviyesi olan 18.40 yeniden hedeflenebilir.

Olası geri çekilmelerde 15.98'in altında ise 15.69 seviyesi yükselen kanal orta çizgisinin geçtiği yer olması açısından önemli. Olası bir geri geri çekilmede buradan destek bulması söz konusu olabilir. Aksi halde, yükselen kanal alt çizgisini hedefler.

Süper Bono ya da Tahvil Dolar/TL'yi Nasıl Etkiler?

Piyasada son günlerde beklenti haline dönüşmüş olan "Süper" bono ya da tahvil, söz konusu enstrumanın sağlayacağı enflasyon koruması dikkate alındığında dolar yatırımcıları için bir alternatif olabilir. Kur korumalı mevduat ürününün dolar yatırımcısına enflasyona göre korunma imkanı sunmadığı ortada. Zira enflasyon Dolar/TL'deki artışın çok üzerinde gerçekleşiyor. Ancak, gerçekten de "süper" getiri (enflasyo oranı civarında ya da biraz daha üzerinde getiri) sağlayabilecek bir bono (vadesi bir yıldan daha az) ya da tahvil (vadesi 1 yıldan uzun) söz konusu olursa, ters dolarizasyona katkı sağlayabilir.

 

USDTRY teknik analizi 08:54:09