BDDK'nın Ticari Krediler Kararı Sonrası Dolar TL'nin (USDTRY) Teknik Analizi

BDDK'nın 24 Haziran 2022 tarihli kararından sonra bugün beklendiği gibi bir düşüşle başlayan Dolar/TL'de şu an işlemler yaklaşık 16.72 seviyesinden gerçekleşiyor.

Aşağıda, DolarTL'nin günlük grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir. Grafikte 5 ve 22 periyotluk VIDYA(Değişken) hareketli ortalamalar ile 50 periyotluk BHO(Basit Hareketli Ortalama) sırasıyla mavi, kırmızı ve siyah eğrilerle gösterilmiştir. Ayrıca, grafikte aylardır takip ettiğim yükselen fibonacci kanalı ile, alttan geçen ve mavi renkte gösterilmiş olan yükselen trend çizgilerine de dikkat.

Bugün gördüğü en düşük değer olan yaklaşık 16.00 TL seviyesi hem psikolojik bir destektir, hem 50 günlük BHO'nun geçtiği yerdir hem de mavi renkteki yükselen trend çizgisinin destek gösterdiği yerdir. Bu açıdan bu seviyenin oldukça kuvvetli bir destek olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer taraftan DolarTL'nin şu an bulunduğu seviye 22 günlük VIDYA hareketli ortalamasının heömen üzerinde.16.66 seviyesinde destek gösteren bu hareketli ortalamanın altındaki değerlerde 16 seviyeleri tekrar gündeme gelebilir. 5 periyotluk VIDYA ise 17.08 seviyesinde direnç gösteriyor. 17.08 üzerinde 17.59 hedeflenecektir.

Kişisel olarak, BDDK kararının DolarTL'de aşağı yönde ciddi bir baskı oluşturmasını beklemiyorum.


Dolar TL - DXY teknik analizi 11:36:11