Gram Altın (XAU TRYG) Teknik Analizi

Aşağıdaki gram altının lineer ölçekte günlük grafiği gösterilmiştir. Aralık 2021'de özellikle Dolar/TL'de yaşanan sert yükselişle birlikte fiyatı 1050 TL'ye kadar çıkan gram altın, bundan sonra 593 TL'ye kadar yaşanan sert düşüşün 0.79 katsayılı fibonacci geri çekilme seviyesini bugün test etti. Şu ana kadar aşamadığı bu direncin aşılması durumunda tarihi zirve seviyesi olan 1050 yeniden hedeflenebilir.

Gram Altın Yükselecek mi?

Gram altın fiyatları, USDTRY (Dolar/TL) ve XAUUSD (Ons Altın) fiyatlarının ne olacağına bağlıdır. Ons altın ve Dolar/TL ile ilgili bugün paylaştığım iki analize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Detayına girmeden burada yeniden özetleyecek olursam:

  1. Ons altında tepki yükselişi devam ediyor ve 1845 dolar üzerinde kaldıkça 1885 ve 1928 dolar seviyeleri hedeftedir. Ons altın teknik analizi için: https://www.mehmetyildizli.com/analiz/XAUUSD-guncel-teknik-analizi-23-5-2022-14-42
  2. Dolar/TL'de çok kısa vadeli yükselen trend çizgisi kırıldı ve kısa vadede geri çekilmenin devam etme ihtimali yüksek. Dolar endeksinedeki geri çekilme de Dolar/TL'deki düşüşün en azından kısa vadede devam etme ihtimalini artırmış durumda. Dolar/TL teknik analizi için: https://www.mehmetyildizli.com/analiz/USDTRY-guncel-teknik-analizi-22-5-2022-17-24

Bu iki durumun devam etmesi halinde, gram altın fiyatında da çok kısa vadede geri çekilme ya da yatay piyasa yaşanma ihtimali yüksektir. Bu olasılığı teknik göstergelerden birisi olan ve grafiğin alt kısmında gösterilmiş olan STOCH RSI da destekliyor. Zira, STOCH RSI indikatörü alabileceği maksimum değer olan 100 seviyesinde. Yani bu seviyeden yönünü aşağı çevirmesi halinde, gram altın fiyatlarında da kısa vadeli bir düşüşün yaşanması kuvvetle muhtemeldir.

Gram Altında Destek ve Dirençler Neler?

Kısa vadede 927 TL ve 900 TL seviyeleri destek olarak takip edilebilir. 960 TL ise kısa vadeli dirençtir.

Herkese bol kazançlı günler dilerim.

 

 

Gram Altın teknik analizi 16:38:44