Ons Altın Dolar Bazında (XAU USD) Teknik Analizi

Aşağıda ons altının günlük grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir. Grafikte 5 ve 22 periyotluk VIDYA (Değişken) ile 50 periyotluk BHO(Basit Hareketli Ortalama) gösterilmiştir. Grafikte ayrıca, siyah renkte gösterilmiş olan düşen trend çizgisi ile kırmızı renkte gösterilmiş olan yükselen trend çizgilerine dikkat.

Şu an yaklaşık 1839 dolar seviyesinden işlem gören Ons Altın'da (gold-xauusd) 1842 dolar seviyesi 5 periyotluk VIDYA'nın geçtiği yer. Bu direnç aşılırsa 1872 dolar seviyesinden geçen 22 periyotluk VIDYA hareketli ortalaması hedeflenebilir. 1872 dolar aynı zamanda siyah renkteki düşen trend çizgisinin de bugünler için gösterdiği direnç seviyesidir. Bu açıdan, 1872 dolar önemli bir dirençtir. 1872 aşılması durumunda ise kısa vadeli yeni bir yükseliş trendinin teyidi alınmış olacak ve ilk olarak 1912 dolar hedeflenecektir.

Diğer taraftan, 1823 dolar desteğinin kırılması durumunda 1810 dolar desteği dikkatle takip edilmeli. Bu seviyenin altında kapanışların gelmesi ve kalıcılık sağlanması durumunda orta vadede düşüşün devam etmesi ve önce 1780 daha sonra ise 1680 dolar seviyelerinin hedeflenmesi muhtemeldir.

Dünyanın içinde bulunduğu şartlar (yüksek enflasyon, savaş, riskli piyasalardaki düşüşler) değerlendirildiğinde altın fiyatlarının yükselmesini beklerim ama çok büyük ihtimal Merkez Bankaları tarafından baskılanan bir altın fiyatlaması görüyoruz. Bunun sebebi, Rusya'nın elindeki altınları yüksek fiyattan satması yoluyla savaşa finansman sağlamasını engelleme düşüncesi olabilir.


Ons Altın teknik analizi 11:55:49