Bist100 Endeks (XU100) Teknik Analizi

Aşağıda Borsa İstanbul 100 endeksinin 4 saat periyotlu grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir. Grafikte geçmişten gelen fibonacci kanal çizgileri, yükselen trend çizgileri ile 5 ve 22 periyotluk VIDYA (Variable Index Dynamic Average) hareketli ortalamaları gösterilmiştir.

Grafiğin son kısmında olan ve çoğunlukla 22 periyotluk VIDYA hareketli ortalamasıyla(kırmızı) neredeyse çakışık şekilde gerçekleşmiş olan siyah renkli kısa vadeli yükselen trend çizgisinin iki gün önce kırıldığını görüyoruz. Dün ise, 22 periyotluk VIYDA bu trend çizgisinden ayrılarak yataya dönmüş durumda. Bugün ilk 4 saat için yaklaşık 2562 puan seviyesindeki bu hareketli ortalama açılış için önemli olacaktır. Bu seviyenin altında bir açılışta ve kalıcılıkta 2536 ve 2476 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Yükselişle açılması ve 2562 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise 2606 direnç olarak takip edilebilir.

XU100 teknik analizi 09:12:59

Borsa İstanbul Dün Akşam (09.06.2022) Açıklanan Ekonomik Tedbirlerden Nasıl Etkilenecek?

Dün akşam Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan duyurudan sonra Gelire Endeksli Senet (GES) duyurusu yapıldı. 15 Haziran 2022'de taleplerin toplanmasına başlanacak olan GES getirisinin 30% seviyesini aşmayacağı haberleri var. Peki Gelire Endeksli Senet(GES) borsayı nasıl etkiler?

Borsa İstanbul'da son zamanlarda yaşanan yükselişin temel sebepleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Yüksek enflasyonla birlikte şirketlerin nominal karlılıklarındaki artış (yükselmiş fiyatlar, satışlar nedeniyle)
  • Yerli yatırımcının birikimini enflasyona karşı korumak için gayrimenkul haricinde alternatifinin yok denecek kadar az olması
  • Döviz kurundaki yükseliş (özellikle ihracat yapan şirketlerin bu durumdan olumlu etkileniyor olması)

Temelde yukarıda listelenmiş olan bu 3 sebep nedeniyle son zamanlarda ciddi yükselişin yaşandığı Borsa İstanbul üzerinde GES'in etkisi hissedilebilir ancak, bu konudaki detaylar da henüz net değil. En azından GES tercihi yapacak yatırımcıların ne oranda bir getiri sağlayacağı konusu şimdilik net değil. Bununla birlikte, yerli yatırımcı için yeni bir alternatif ortaya çıkmış durumda. Dolayısıyla, GES'in bugün için sınırlı bir etkisinin olması ama gelecek haber akışına göre volatilinenin yükselmesi söz konusu olabilir. GES ile; yüksek getiri ihtimali daha fazla ağırlık kazanırsa Borsa İstanbul'da da satışların arttığını görebiliriz.

Diğer taraftan; dün akşam SPK ve BDDK tarafından da bazı kararlar açıklandı. Yabancı yatırımcılara SWAP imkanının bazı kurallar dahilinde yeniden güdeme gelmesi ve SPK'nın sermaye piyasası ihraçlarına katılacak yabancı yatırımcıların ödeyeceği SPK ücretlerinde indirim yabancı yatırımcının ilgisini çekme yönünde atılan adımlar olarak değerlendirilebilir. Tarihi düşük seviyelerinde olan yabancı yatırımcı oranının önümüzdeki dönemde tekrar artmaya başlaması için bir başlangıç olabilir. Yerli yatırımcıyla son zamanlarda ciddi bir yükseliş yaşanan borsamızda, önümüzdeki dönemde yabancı yatırımcı oranının artması söz konusu olursa daha anlamlı yükselişler de gündeme gelebilir.