Borsa İstanbul Endeks (Bist100 - XU100) Teknik Analizi

Borsa İstanbul'da yükseliş devam ediyor. Tarihi zirvesini her gün yenileyen borsada yükseliş devam edecek mi? Yükseliş sırasında özellikle hangi seviyelere dikkat edilmeli? Bu soruların cevabını aşağıda vermeye çalışıyorum.

Aşağıda, BİST100 Endeksinin günlük grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir. Grafikteki uzun vadeli ve siyah renkteki iki çizgiye dikkat. Bu çizginin oluşturduğu uzun vadeli yükselen kanal içindeki hareket devam ediyor.

Grafikte kırmızı dairesel alanlardan geçen ve kalın kırmızı düz çizgiyle gösterilmiş olan çizgi, artık en yakın destek seviyesini gösteriyor ve yaklaşık 2775 seviyesinden geçiyor.Bu seviyenin üzerinde kalındıkça 2970 seviyesi hedeftir. 2970 seviyesi ise grafikte mavi dairesel alanlardaki noktalar kullanılarak elde edilmiş olan yükselen fibonacci kanalının 2.618 katsayılı çizgisinin geçtiği yer olması açısından önemli. Bu direncin aşılması durumunda, 3150-3200 puan seviyeleri hedeflenebilir ki bu seviye de siyah yükselen kanalın üst çizgisi seviyelerine denk geliyor.

Olası geri çekilmelerde ise 2770 ve 2710 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Aşağıdaki grafikte ayrıca 5 ve 22 periyotluk VIDYA (Variable Index Dynamic Average - Değişken) hareketli ortalamaları da gösterilmiştir. Bu hareketli ortalamaların da Ekim 2021'den beri henüz net bir satış sinyali üretmediğini görüyoruz.

Yani, Borsa İstanbul'da yükseliş devam ediyor ve bu yükselişin "bir süre daha" devam etmesi kuvvetle muhtemeldir. 

Teknik açıdan özetle;2770 ve 2710 seviyeleri destek, 2970, 3000(pskilolojik direnç), 3150 seviyeleri ise direnç olarak takip edilebilir.

Bist-xu100-teknik analizi

Borsa Neden Yükseliyor? Yükseliş Devam Edecek mi?

Özellikle enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir ortamda, şirketlerin satış ve kâr rakamları nominal olarak yükselmeye devam ediyor. Ayrıca, paranın alternatif maliyetinin görece düşük kaldığı ülkemizde, yatırımcıların gidebileceği alternatif bir yatırım aracının olmaması (mevduat faizlerinin düşük kalması nedeniyle) borsanın yükselişinin ardındaki diğer sebep olarak düşünülebilir.

Bununla birlikte, borsadaki yükselişin sonsuza kadar devam etmeyeceği de bir gerçek. Bu nedenle, özellikle 3150 puan seviyelerinin gündeme gelmesi durumunda, o noktalarda dikkatli olmakta fayda olabilir. Teknik olarak neden direnç olarak karşımıza çıkabileceğini yukarıda açıklamaya çalıştığım bu seviyelerden başlayabilecek bir kâr realizasyonunun akılda tutulmasında fayda olabilir.