Borsa İstanbul Endeks 100 (XU100) Teknik Analizi

Bist100'ün lineer ölçekteki günlük grafiği aşağıda gösterilmiştir. Grafikte yükselen trend çizgileri, yükselen fibonacci kanalı ile 5 ve 22 periyotluk VIDYA (Variable Index Dynamic Average - Değişken) hareketli ortalama gösterilmiştir.

Aşağıdaki grafikte kırmızı renkteki büyük dairesel alan içinden geçen 2 katsayılı fibonacci kanal çizgisi geçtiğimiz hafta test edildikten sonra başlayan kâr realizasyonu devam ediyor. Bugün için 2537 ve 2480 puan seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Olası yükseliş durumunda ise 2630 direnç olarak takip edilebilir. 2480 puan desteği grafikte mavi renkte gösterilmiş olan yükselen trend çizgisi ile 22 periyotluk VIDYA hareketli ortalamanın geçtiği yer olması açısından önemlidir. Bu seviyenin kırılması durumunda orta vadeli görünüm bozularak 2200 - 2250 aralığı hedeflenebilir. 

 

Bist100 Teknik Analizi

 

Bist100 Günlük Grafiğinde RSI (Relative Strength Index) Ne Söylüyor?

Bist100'ün aşağıdaki günlük grafiğinde ise RSI indikatörü gösterilmiştir. RSI üzerinde siyah kesikli çizgi ile gösterilmiş olan trend çizgisi ise bugün için yaklaşık 50 seviyesinde destek gösteriyor. RSI'nın çok kısa vadede bir önceki dip seviyenin altına inilmiş olması 50 seviyesine gelme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bu durumda XU100'de de 2480 desteğine doğru düzeltmenin devam etme olasılığı yüksektir. Bu desteğin kırılıp kırılmayacağı, RSI'nın da 50 seviyesini aşağı doğru kırıp kırmayacağını belirleyecektir. Bu nedenle 2480 desteğinin farklı bir açıdan da önemli olduğu ortaya çıkıyor.

 

Bist100 için RSI ne söylüyor?

 

Yurt Dışı Borsalardaki Satış BİST100'ü Nasıl Etkiler?

Cuma günü açıklanan ABD enflasyon verisinin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi sonrasında, borsalarda sert satışları getirdi. Bu sabah Asya piyasalarında da etkisinin devam ettiği görülüyor. Son dönemde yurtdışı borsalardan pozitif ayrışmış olan BİST100'ün bu hareketini devam ettirdiğini görüyoruz. Bu durumun sebeplerini ise şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Yabancı yatırımcı oranının tarihi düşük seviyelerde olması
  • Yerli yatırımcının birikimlerini enflasyona karşı korumak için alternatifinin bulunmaması. Geçen hafta açıklanan Gelire Endeksli Senedin(GES) de yerli yatırımcıyı ikna edip etmeyeceği şu an için belirsiz.
  • Yüksek enflasyon nedeniyle, şirketlerin satışlarında ve kârlarında (kârlılık oranlarında olup olmadığı şirkete göre değişir) nominal değerlerdeki artışın hisse fiyatlarına yansıyacağı beklentisi
  • Yüksek kur seviyesi

Özellikle bu dört koşulun değişmemesi durumunda hisse senedi piyasasındaki (BİST) düşüşleri kâr realizasyonu olarak değerlendirebiliriz.

Dolayısıyla; yurt dışı borsalardaki satışlar, aşırı olmadıkça (örn günlük %5+ düşüşler), Borsa İstanbul'un sınırlı bir seviyede etkilenmesini bekliyorum. Şu an için artık piyasanın beklentisinin azaldığını düşündüğüm Süper Bono/Tahvil çıkması durumu ise borsada daha anlamlı satışlara sebep olabilir.

Ne olursa olsun, riskli bir piyasa olan hisse senedi piyasasında yatırımlarınızı yaparken ise Risk Yönetimini ihmal etmemenizi tavsiye ederim. Risk Yönetimi ve Davranışsal Finans Eğitimi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.