TÜPRAŞ Teknik Analizi ve Brent Petrol İlişkisi

Aşağıda Tüpraş'ın uzun vadeli haftalık grafiği logaritmik ölçekte gösterilmiştir. Grafikte yükselen fibonacci kanalıyla siyah renkteki yükselen trend çizgisine dikkat. Yazının devamında bu grafiğe biraz daha yaklaşıp daha kısa vade için geçerli olabilecek bir analizi de bulacaksınız. Lütfen sabırlı bir şekilde sonuna kadar okumaya çalışın. Bir kaç dakika sürer en fazla :)

Aşağıdaki haftalık grafikte ilk dikkatimi çeken konu, yükselen fibonacci kanalının 1 katsayılı çizgisinin üzerindeki hareketin devam etmesi. Fibonacci kanallarında 1 katsayılı çizgi aşıldıktan sonra "genelde" 1.618 katsayılı çizginin geçtiği seviyeye kadar yükselişin devam ettiğini defalarca gözlemledim. Bu grafikte 1.618 katsayılı çizginin gösterdiği seviye (bugünler için) yaklaşık 372 TL civarı. Bu seviyeyi aklınızda tutun lütfen, çünkü yazının devamında farklı bir yaklaşımla aynı fiyat seviyesine ulaşacağız (ya da aklınızda tutmanıza gerek yok burada zaten yazıyor:) ).

1.618 katsayılı fibonacci kanal çizgisinin içinde bulunduğumuz haftalar (bu hafta ve önümüzdeki bir-iki hafta boyunca) itibariyle gösterdiği direnç seviyesi olan 372 TL'nin aşılması durumunda ise, 2 katsayılı kanal çizgisinin direnç olarak karşımıza çıkacağı yaklaşık 520 TL seviyesi hedeflenebilir.

Tuprs Teknik Analizi - Türkiye Petrolleri A.Ş.

Teknik Analizde Kanal Dışına Taşmalar Eşit ise Dikkat!


Tüpraş'ın aşağıdaki günlük grafiğinde ise iki adet yükselen kanal gösterilmiştir. Grafiğin başlarında kırmızı dikdörtgen alanlara özellikle dikkat edin. Bu dikdörtgen alanlar; fiyatların, gri renkteki gösterilmiş olan yükselen kanalın üstüne ve altına doğru taşma miktarlarının neredeyse tam olarak aynı olduğunu göstermek için çizildi. Bu taşma miktarlarını da dikkate alarak gri renkteki yükselen kanalın dışına çizdiğim mavi renkteki yükselen kanalın üst çizgisinin önümüzdeki günler için göstereceği direnç seviyesi ise yukarıda "aklınızda tutun" diyerek vurgulamaya çalıştığıım 372 TL seviyesidir. Bu nedenle; olur da yükseliş devam ederse, 372 TL seviyesine dikkat etmekte fayda olabilir.

Artık kısa vade için takip edilebilecek destek ve direnç seviyelerini de hemen yazayım ve Tüpraş ile Brent Petrol arasında nasıl bir ilişki kurduğumu açıklayayım.

Tüpraş için kısa vadede; 287 ve 277 seviyeleri destek, 300 (psikolojik direnç - tam sayı), 343 (gri kanal üst çizgisi seviyesi) ve 372 direnç olarak takip edilebilir.

 

Tüpraş'ın Kısa Vadeli Teknik Analizi

 

 

Petrol Fiyatları Düşerken Tüpraş Yükseliyor!

 

Bu analizi okuyorsanız, çok büyük ihtimalle Brent Petrol (UKOIL) fiyatlarını da takip ediyorsunuzdur. O halde sizin de bildiğiniz gibi son günlerde; petrol fiyatlarında, aslında hiç beklemediğim ve açıkçası bu düşüşünü çok da anlamlandıramadığım bir şekilde, düşüş yaşanıyor. Bu durumun Tüpraş için anlamı ise bence çok büyük olabilir. Zira, brent petrol fiyatıyla Tüpraş fiyatı arasında "genelde" yüksek bir korelasyon vardır. Yani; petrol fiyatlarında artış olduğunda, Tüpraş fiyatında da yükseliş gözlemlerdik ya da tam tersi. Ama son günlerde durum şu şekilde: petrol fiyatları düşüyor ve Tüpraş yükseliyor!

Aşağıda brent petrolün günlük grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir. Grafikte UKOIL fiyatının, uzun vadeli yükselen fibonacci kanalının alt çizgisi seviyesine yaklaştığını görüyoruz. Yaklaşık 90 dolar seviyesindeki bu desteğin altına inmesi durumunda orta vadeli düşen trendin bir süre daha devam etmesini bekleyebiliriz ancak, ben açıkçası, bu desteğin kırılmasını pek beklemiyorum. Hatta bu seviyelerden destek bulup, yeni bir yükseliş trendinin başlaması ihtimalinin de düşük olduğunu düşünmüyorum.

Bu şekilde düşünmeme sebep olan iki konu var aslında:

  • Birinci sebep, ABD ekonominin canlı olması. Son gelen verilere göre, sanayi üretiminde artış var. Geçtiğimiz ay açıklanan tarım dışı istihdamın yüksek olması da bu durumu teyit ediyor. Tabii petrole olan talep seviyesini ABD tek başına belirlemiyor. Bu noktada Avrupa'nın resesyon ihtimali, Çin'in büyüme rakamlarındaki düşüş petrol talebini azaltıcı etkisini gösteriyor. Bununla birlikte, Avrupa ekonomisiyle ilgili olumsuz beklentileri sabit tuttuğumuzda, Çin'in ekonomiyi canlandırmak için çabaladığını da görüyoruz.
  • İkinci sebep ise petrol arzının "artamıyor, artırılamıyor ya da artırılmak istenmiyor" olmasıyla ilgili. Aslında bu konuyla ilgili başka bir nokta daha var. O da dünyanın yenilenebilir enerjiye geçiş için bu kadar hazırlık yaptığı bir dönemde, petrol arzının artırılmasına yönelik yeni yatırımların yapılmıyor olması. Aslında petrol arzıyla ilgili problemler hakkında daha söylenecek çok şey olabilir ama konuyu daha fazla uzatmayayım.

Sonuçta, petrol arzı artmadıkça ve dünya genelinde resesyon olmadıkça petrol fiyatlarındaki düşüşün çok da sağlam bir gerekçesi yok diye düşünüyorum.

 

Eğer bu analizimde haklı çıkarsam, petrol fiyatlarında yakında yeni bir yükseliş başlayabilir.

 

Petrol fiyatları düşerken tarihi zirvesini yenileyen bir Tüpraş hissesi, petrol fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesiyle birlikte daha agresif bir yükseliş yaşayabilir. Tabii ki bu yazdıklarımın doğru çıkacağını garanti edemem ama en azından böyle bir ihtimali de göz ardı etmemekte fayda olabilir.

UKOIL Brent Petrol Teknik Analizi

 

Tüpraş ve UKOIL (Brent Petrol) Arasındaki Korelasyon

Aşağıdaki aylık grafikte Tüpraş ve brent petrolün fiyatlarının ve aralarındaki korelasyon katsayısının seyrini görebiliyoruz. Tarihsel olarak ikisi arasındaki korelasyon katsayısı "genel olrak" pozitif yönde ve yine "genelde" yüksek ve çok yüksek sayılabilecek seviyede. Eğer bu durum devam ederse ve petrol fiyatlarında yukarıda açıkladığım sebeplerden dolayı yeni bir yükseliş trendi başlarsa bu iş Tüpraş'a yarayacaktır. 

Oldukça uzun bir analiz oldu. Umarım faydalanırsınız.

Sağlıklı ve bol kazançlı günler dilerim.


Tüpraş ve Brent Petrol