Dolar TL (USDTRY) Teknik Analizi

Aşağıda Dolar TL'nin günlük grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir. Grafikte aylardır paylaştığım yükselen fibonacci kanalı ile kırmızı ve siyah renk ile gösterilmiş olan yükselen trend çizgileri bulunuyor. Ayrıca 5 ve 22 periyotluk VIDYA (Variable Index Dynamic Average - Değişken) hareketli ortalamalar da grafikte ince mavi ve kırmızı çizgi ile gösterilmiştir.

Dolar TL için kısa vadeli siyah yükselen trend çizgisi yaklaşık 16.85 seviyesinde destek gösteriyor. Bu seviyenin üzerinde kaldıkça Forexcom verilerine göre geçen hafta görülmüş en yüksek değer olan 17.45 seviyesi hedef olmaya devam edecktir. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise 17.84 seviyesinden geçen 2 katsayılı yükselen fibonacci kanal çizgisi hedeflenecektir. 17.85 direncinin aşılması ise 18.63 seviyesinden geçen kanal çizgisinin hedeflenmesine yol açacaktır.Olası destekler de grafik üzerinde yatay çizgilerle gösterilmiştir.


Dolar TL Güncel Teknik Analizi, Fiyat Analizi, Grafik Analizi - 13 Haziran 2022

Dolar Endeksindeki Yükseliş Dolar/TL'yi Nasıl Etkiler?

Aşağıdaki grafikte ise, DXY Dolar Endeksi ile USDTRY arasındaki korelasyon katsayısı (20 günlük) gösterilmiştir. Korelasyon katsayısının bugünlerde oldukça düşük bir seviyede olduğunu görüyoruz. Normal şartlarda bu korelasyon katsayısı (0.31) bize, dolar ile dxy arasında bugünlerde çok zayıf bir ilişki olduğu şeklinde bir yorum yapmamıza sebep olurdu. Ancak; korelasyon katsayısının eğilimini incelediğimizde, ivmeli bir şekilde yükseliş yönünde hareket ettiğini anlıyoruz. Bu da, zaten orta ve uzun vadede yüksek bir korelasyonun olmasını beklediğimiz DXY - USDTRY ilişkisinin kısa vadede de kuvvetlenme eğiliminde olduğunu gösteriyor. O zaman, DXY dolar endeksinin analizini yapmamızda fayda var. Zira, USDTRY ile DXY arasındaki korelasyon katsayısının önümüzdeki kısa dönemde yükselmesi durumunda, DXY'deki artışlar Dolar/TL'de de artışlara sebep olabilir.


Dolar Endeksi ve Dolar TL arasındaki korelasyon katsayısı

DXY Dolar Endeksi Teknik Analizi

Aşağıda DXY Dolar Endeksinin uzun vadeli günlük grafiği lineer ölçekte gösterilmiştir. Grafikte 2018 yılı ilk çeyreğindeki dipten sonra başlamış olan yükselen fibonacci kanalı bulunuyor. Son zamanlarda hızlı bir yükselişin yaşandığı dolar endeksinde özellikle 104 seviyesinin üzerinde kaılıcılığın sağlanması durumunda önce 105, bu seviiyenin de aşılması durumunda 107.60 seviyesi hedeflenmiş olacaktır.

Kırmızı yükselen trend çizgisinin bugün için gösterdiği destek seviyesi yaklaşık 101.65 seviyesindedir. Bu trend çizgisinin üzerinde kalındıkça yükseliş devam edecektir. Teknik olarak bu şekilde gerekçelendireceğimiz DXY'deki yükselişin ardındaki temel sebep ise ABD enflasyon verisinin beklenenin üzerinde gelmiş olası ve bu nedenle de FED'in daha da şahinleşme ihtimali yatıyor. Tabii, yüksek enflasyon verisi sonrasında riskli piyasalarda yaşanan satışların da dolara olan talebi artırdığı gerçek. Bu nedenle, önümüzdeki dönemde DXY dolar endeksindeki yükselişin devam etme ihtimali oldukça fazla.


DXY Dolar Endeksi Uzun Vadeli Teknik Analizi

Dolar/TL (USDTRY) ve DXY (Dolar Endeksi) Arasındaki İlişki

Dolar TL ile DXY Dolar Endeksi arasındaki korelasyon katsayısının kısa vadede yükseliş eğiliminde olduğunu yukarıda tespit etmiş olduk. Sonrasında ise, DXY dolar endeksinin yükselişinin ardındaki sebepleri ve teknik gerekçeleri inceledik. Bu ikisinden çıkarılacak sonuç ise, Dolar TL ile DXY arasındaki korelasyon katsayısının yükselişini devam ettirmesi halinde, dolar endeksindeki yükselişlerin Dolar/TL'de yükselişlere sebep olabileceğidir. Bu durum, uzun vadede zaten beklenen bir şeydir evet ama, kısa vadede de Dolar/TL, dolar endeksindeki hareketlere karşı çok duyarlı olabilir. Bu konuyu da gözden kaçırmamakta fayda olabilir.

Dolar/TL ve Yıllık Enflasyon (TÜFE)

Aşağıya Dolar/TL'nin aylık kapanışlarının, o ayki yıllık TÜFE'ye oranını gösteren bir grafik ekledim. Bu grafiği tersine mühendislik mantığıyla (reverse engineering) incelemekte fayda olabilir. Şöyle ki: öncelikle grafik uzun vadeli. Aylık kapanışlar üzerinden hazırlanmış bir grafik. Grafiği oluşturan her noktayı matematiktekik pay/payda olarak düşünün. Bir kesirin (pay/payda) değerinin yükselmesi için ya paydanın düşmesi, ya payda aynı kalırken pay kısmının (usdtry) yükselmesi ya da payda yükseliyorsa pay kısmının daha fazla yükselmesi gerekir. Bunu neden söyledim şimdi o kısma gelelim.

Aşağıdaki grafiği bir an için Dolar/TL'den, enflasyondan ya da başka her şeyden bağımsız düşünelim. Sadece grafiğin teknik analizini yapalım. Grafikte değerin gerçekten de çok kritik bir destek seviyesinden yönünü tekrar yukarı çevirdiğini görüyoruz. 0.2034 seviyesindeki bu yatay desteğin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda, önümüzdeki aylarda bu rasyonun 0.30, hatta 0.347 seviyesine kadar yükselmesi kuvvetle muhtemeldir.

O zaman soru şu olmalı: Önümüzdeki aylarda grafik üzerinde mavi kutu içinde gösterilmiş olan kesrin payda kısmı yani yıllık enflasyon yükselecek mi yükselmeyecek mi? Eğer bu kesrin değerinin önümüzdeki bir kaç ay içinde yükselmesi söz konusu olacaksa ve kesrin payda kısmı (yani yıllık TÜFE) yükselecekse, kesrin pay kısmının (yani USDTRY'nin) yükselmesi ihtimali gündeme geliyor.

Rasyonun şu an bulunduğu değer olan 0.234'ten 0.30'a yükselmesi, yıllık enflasyonun aynı kalması durumunda gerçekleşecekse Dolar/TL'de yaklaşık %28'lik bir yükseliş ihtimalini gündeme getiriyor.

LÜTFEN DİKKAT: Dolar/TL "kesinlikle" yükselecek demiyorum. Bu analizi sadece bir beyin fırtınası olarak değerlendirin lütfen.

Burada yapmaya çalıştığım şey özetle şu: USDTRY/TÜFE rasyosunu inceliyorum. Bu rasyonun teknik analizini yapıyoruz. Rasyonun çok kritik bir desteğinden yukarı döndüğünü görüyoruz. Eğer bu desteğin üzerinde kalırsa ve TÜFE önümüzdeki bir kaç ay boyunca yükselmeye devam ederse, matematik gereği rasyonun pay kısmının daha fazla yükselmesi gerekir. Ama; rasyo desteğini aşağı kırarsa ya da rasyonun payda kısmının(Yıllık TÜFE) değeri düşecek olursa, o zaman pay kısmında daha fazla bir düşüş de söz konusu olabilir. Burada, önümüzdeki aylara dair yıllık TÜFE'nin seyri hakkında bir beklentimi paylaşmadığım için buna karar verecek olan okuyucunun kendisidir.

Umarım anlatmaya çalıştığım şey açık olmuştur.

Hepinize, sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı bir hafta dilerim.


Dolar TL ve Yıllık TÜFE